Kategorie
Turystyka

Zabierz rowery na wakacje

Będąc na wakacjach nie ma chyba lepszego sposobu na zwiedzanie okolicy niż rower. Pozwala on dotrzeć w miejsca, które dla samochodu nie są dostępne, a piesza wędrówka mogłaby zając kilka godzin. Ponadto niezaprzeczalnie jazda na rowerze sama w sobie jest bardzo przyjemna i zdrowa. Jednak jeszcze przed wyjazdem powinniśmy pomyśleć w jaki sposób będziemy transportować rower samochodem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najgorszą opcją na jaką możemy się zdecydować jest transport wewnątrz samochodu. Włożony do środka pojazdu rower nawet podczas niewielkiej kolizji może wyrządzić nam sporą krzywdę. Wprawdzie można usiłować przywiązać go pasami do elementów wnętrza, natomiast nigdy nie zapewni nam to wystarczającego bezpieczeństwa. Poza tym ten sposób przewożenia niesie za sobą największe prawdopodobieństwo uszkodzenia elementów napędu (takich jak przerzutki), tarcz hamulcowych oraz innych części. Szkoda gdyby się okazało, że rower który zabraliśmy nie nadaje się do użytku i wymaga kosztownej naprawy.

Jakie mamy opcje?

Prawdopodobnie nadal najbardziej popularnym rozwiązaniem są tradycyjne uchwyty rowerowe które montujemy do bagażnika bazowego na dachu naszego pojazdu. Tego typu uchwyt pozwala na umocowanie jednego roweru, jednak jego stosowanie wymaga nieco więcej siły fizycznej ponieważ ważący często kilkanaście kilogramów rower musimy unieść ponad poziom dachu samochodu uważając przy tym aby nie uszkodzić lakieru i nie spowodować wgnieceń. Jest dobre rozwiązanie dla osób które transportują jeden lub dwa rowery i posiadają już bagażnik bazowy dla swojego samochodu.

Z każdym rokiem zwiększa się popularność platform rowerowych montowanych na hak. Pozwalają one (w zależności od modelu) na zamontowanie nawet czterech rowerów, dlatego przy większej ilości jednośladów jest to opcja bardziej ekonomiczna. Ponadto umocowanie roweru jest znacznie mniej kłopotliwe. Mocno ograniczone są również opory powietrza podczas jazdy, a co za tym idzie hałas wewnątrz samochodu jest mniejszy. Do zamontowania platformy rowerowej wymagany jest hak holowniczy.

Najmniej popularne są uchwyty rowerowe montowane klapę bagażnika. Mocuje się je przy pomocy pasów, co u niektórych kierowców nie budzi wystarczającego zaufania. Prawdopodobnie dlatego jest to rozwiązanie najrzadziej spotykane.

Jak wynika w powyższego tekstu mamy co najmniej kilka opcji na bezpieczny i wygodny przewóz rowerów samochodem. Niezależnie na który się zdecydujemy, najważniejsze aby unikać konieczności transportu wewnątrz pojazdu.