Kategorie
Turystyka

Turcja

Położona na dwóch kontynentach – europejskim oraz azjatyckim Turcja przyciąga wielu turystów. Połączenie kultury europejskiej i azjatyckiej z wielowiekową tradycją sprawia, że Turcja jest swoistym tyglem kulturowym, wartym zobaczenia. Powierzchnia tego kraju to niemal 800 tyś km², a liczba ludności to prawie 83 mln. Położona w większości na terenie Azji Turcja, jest krajem o dominującej religii islamskiej. Oficjalną walutą jest lira turecka – w przeliczeniu na złotówki, to nieco ponad 60 groszy. Niemal w każdym rejonie tego wielkiego kraju turyści mogą jednak płacić euro.

Turyści udający się do Turcji cenią pobyt w tym kraju z uwagi na niskie ceny i wspaniałą bazę hotelową. W porównaniu z innymi destynacjami, Turcja oferuje wypoczynek w luksusowych hotelach położonych w nadmorskich miejscowościach pełnych słońca za stosunkowo niską cenę.

Wielowiekowa historia tego kraju oraz jego położenie sprawia, że dla amatorów aktywnego wypoczynku przygotowano liczne atrakcje.

Dla miłośników przyrody polecana jest wycieczka do Kapadocji. Niesamowite wrażenie robią kształty naturalnie wykute przez erupcję szczytów wulkanicznych. Dech w piersiach zapierają kamienne świątynie wykute przez mnichów w Pasabaglari. Ukryte przez wczesnych chrześcijan wielopoziomowe podziemne miasto Kaymakli pozostawia niezapomniane wrażenie.

Nie mniejsze emocje czekają na turystów odwiedzających Pamukkale. Kamienne tarasy ze stalaktytami i klifami oblewane wodą docenione zostały także przez UNESCO, które nazywają ten naturalny twór z jeden z cudów świata. Znajdujące się w sąsiedztwie Hierapolis – starożytnym uzdrowiskiem i basenem z zatopionymi kolumnami, teatrem i nekropolią wywołują niezapomniane wrażenia.

Zainteresowanych historią tego kraju na pewno zadowoli wycieczka do Efezu. Starożytne rzymskie domy ze Świątynią Hadriana i biblioteką Kelsosa zachwyci zdobieniami i freskami najbardziej wymagających. Nie mniejsze wrażenie sprawia antyczny teatr na 25 tyś widzów, którzy byli świadkami min. walk gladiatorów. Dom Marii Dziewicy odwiedzany jest głównie przez katolików pozostawiających swoje pisemne modlitwy w ścianie życzeń i korzystających z cudownych właściwości fontanny.

Lubiących zgiełk miasta na pewno zadowoli zwiedzanie Stambułu z jego Błękitnym Meczetem, zakazanym miastem Topkapi i starożytnym Hipodromem. Niesamowite wrażenie na każdym wywoła wizyta na bazarze Egipskim oraz zwiedzenie Mostu Galata – granicy między Europą i Azją.

To tylko kilka z bogatej oferty wycieczek oferowanych w trakcie pobytu w Turcji. Warto skorzystać także z propozycji lokalnych wycieczek w Alanyi lub Antalyi pozwalających na odkrywanie bogatej historii tego kraju.