Kategorie
Zdrowie

Sposoby na dobry sen

Kłopoty ze snem staje się zmorą współczesnego społeczeństwa. Środki farmakologiczne ułatwiające zasypianie biją rekordy popularności. Niestety, z czasem nawet najlepsze z nich nie spełniają swojej roli a dodatkowo posiadają wiele skutków ubocznych. A przecież wystarczy przestrzegać zaledwie kilku zasad, aby sen, który jest naturalnym etapem dobowego rytmu życia stał się w pełni efektywny.

Optymalna ilość snu powinna wynosić nie mniej niż 7 godzin dlatego też należy tak zaplanować dzień, aby nie skracać tego czasu. Warto także zadbać o stałą porę pobudki, nawet w dni wolne od pracy lub innych zajęć.

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie sypialni. Urządzając sypialnie pamiętajmy o stonowanym kolorze ścian oraz wyposażenia. W sypialni nie instalujmy żadnych mediów, dzięki czemu unikniemy oglądania telewizji w łóżku co ma negatywny wpływ zarówno na zasypianie jak i jakość snu. Sypialnia w ciągu dnia nie powinna być miejscem spełniającym inne funkcje, dzięki temu wieczorne wejście będzie sygnałem dla mózgu o nocnym odpoczynku. Kluczowym jest także wybór miejsca spania. Idealnym rozwiązaniem jest łózko z materacem dostosowującym się do wagi i sylwetki. Niestety w dobie przeludnienia wymóg ten jest sporym wyzwaniem. Przygotowując się wtedy do snu pamiętajmy o wyłączeniu telewizora, smartfona i innych mediów a także oświetlenia. Zadbajmy także o komfort snu poprzez wybór optymalnego tapczanu. Zwłaszcza w okresie letnim pamiętajmy o zasunięciu rolet lub żaluzji, dzięki czemu unikniemy wybudzenia we wczesnym poranku.

Istotnym jest dobór temperatury pomieszczenia w którym śpimy. Optymalna temperatura wynosi 18ºC. Osoby dla których temperatura jest za niska powinny spać w piżamie i skarpetach. Przed zasypianiem pomieszczenie powinno być dobrze przewietrzone.

Na 2 godziny przed snem nie objadajmy się. Wieczorem unikajmy kawy, mocnej herbaty i alkoholu, który może przyśpieszyć zaśnięcie jednak spowoduje, że sen będzie przerywany i nie spełni roli wypoczynku. Kąpiel przed snem powinna odbywać się w temperaturze nie powodującej pobudzenia, nie powinna być zbyt gorąca lub zimna.

Jeżeli z uwagi na przebieg dnia nie jesteśmy senni i nie zasypiamy po około 20 minutach od położenia się w łóżku nie przedłużajmy zbędnie czasu zasypiania. Warto wtedy wstać i zająć się jakimś relaksującym zadaniem.

Warto wprowadzić relaksacyjny rytuał przed snem. Może to być czytanie książki lub czynności związane z naszym hobby. Istotnym jest jednak, aby nie wiązał się on z żadnymi sytuacjami stresującymi.

Stosując się do przedstawionych reguł, może nie w ciągu jednego dnia, ale już po krótkim okresie sprawimy, że nie będziemy wspierać się medykamentami przed zasypianiem.