Kategorie
Turystyka

Pierwszy lot samolotem

Pierwszy lot samolotem może stać się wspaniałą, życiową przygodą, może także być istnym koszmarem. Warto więc zebrać kilka informacji, aby ta niecodzienna podróż sprawiła nam jak najwięcej przyjemności.

Istnieją spore różnice pomiędzy podróżą samolotem rejsowego przewoźnika na stałych połączeniach lotniczych a lotem czarterowym oferowanym głównie turystom przez biura podróży. Nie mniej istotne jest, że rezerwacja lotu nie jest biletem uprawniającym do wejścia na pokład samolotu. Dokumentem takim jest karta pokładowa otrzymywana w trakcie odprawy. Regułą jest, że w przypadku lotów czarterowych odprawa odbywa się na lotnisku. Istnieje możliwość wcześniejszej (płatnej) rezerwacji miejsc, co jednak nie zwalnia nas od czasem kilkudziesięciu minut oczekiwania w kolejce do odprawy. W przypadku lotów rejsowych wielu przewoźników oferuje opcję odprawy przez internet na 48 godzin przed wylotem lub skorzystania z automatów do odprawy znajdujących się na lotnisku. Takie rozwiązanie znacznie przyśpiesza ten proces.

Przed odprawą warto zwrócić uwagę na bagaż. Wszyscy przewoźnicy mają jasno sprecyzowane limity bagażu zarówno pod względem ilości, jak i ciężaru. Dodatkowo w przypadku bagażu podręcznego dochodzą jeszcze ograniczenia wielkości. W przypadku przekroczenia norm sporo zapłacimy za dodatkowe kilogramy.

Przejście odprawy kończy się wydaniem pasażerowi karty pokładowej w formie drukowanej lub elektronicznej ( w telefonie). Dodatkowo otrzymujemy potwierdzenie nadania bagażu.

Kolejnym krokiem jest kontrola bezpieczeństwa. Polega na sprawdzeniu bagażu podręcznego oraz kontroli osobistej pod kątem ujawnienia przedmiotów, których przewożenie w samolocie jest zabronione. Podstawową zasadą jest zakaz przewożenia wszystkich przedmiotów mogących spowodować obrażenia – począwszy od broni i amunicji, poprzez ostre przedmioty ( noże, scyzoryki, otwieracze, druty) a skończywszy na pojemnikach ze sprężonymi gazami. Pojemność butelek lub kartonów z napojami nie może przekroczyć 100 ml. W przypadku wątpliwości warto zapoznać się z informacjami lotniska lub przewoźnika.

Następnie udajemy się do odprawy paszportowej ( tylko w przypadku podróży poza kraje Schengen). Kolejnym krokiem jest udanie się do właściwej ( podanej na karcie pokładowej i na wyświetlanej na tablicy odlotów) bramki z której bezpośrednio pieszo lub autokarem zostajemy przetransportowania do samolotu.

Rejs samolotem nie jest więc skomplikowanym sposobem podróży. Warto jednak przed podróżą poznać podstawowe zasady celem uniknięcia niepotrzebnego stresu.